Nasz temat na dziś to: "„JESTEŚMY POLAKAMI I EUROPEJCZYKAMI”- zabawy słowne i muzyczne
Dzień dobry! W ostatnim dniu zabaw patriotycznych.
W tym tygodniu obchodziliśmy ważne święta państwowe, czy potraficie je wymienić - przypomnijmy:
- Maja Święto ludzi pracy,
- Maja Święto flagi polskiej
- Maja Święto Konstytucji, czyli najważniejszego aktu prawnego w państwie.
- Prócz tego również 1maja obchodziliśmy rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dlatego dziś chciałam zaproponować wam wirtualną podróż po krajach europejskich.
Poproście rodziców o przygotowanie mapy Europy, jakiejś gazety, obrazek z flagą Europy, podpisane koperty z nazwami państw oraz obrazkami charakterystycznymi dla danych państw wyciętymi z gazet lub wydrukowanymi np.: Francja-flaga, wieża Eiffla, budynek Luwru, panorama Paryża.
Podobnie z innymi krajami. Nagrania: „Ody do radości”, piosenek charakterystycznych dla państw: kankan, polka(taniec czeski), Grek Zorba, Despasito, itd.
ZACZYNAMY (zabawy mogą trwać cały weekend, każde państwo w innym dniu)
1.Posłuchajcie „Ody do radości” fragment (ze słowami, to pomoże zapamiętać tekst)- to jest hymn Europy. Słuchając obejrzyjcie jej mapę, odnajdźcie na niej Polskę i kraje, których macie koperty.
2.Teraz wytnijcie z gazety i ułóżcie na podłodze orientacyjną mapę Polski, a wokół niej poukładajcie analogicznie do położenia państw koperty, tak, żeby było widać nazwy.
3.Podróż zaczynamy zawsze z Polski, stańcie na gazecie. Rodzic włącza muzykę- „Odę…”, a wy poruszacie się między kopertami. Na przerwę w muzyce stajecie na jednej z kopert, odczytujecie nazwę państwa, do którego dotarliście, powitajcie się ze sobą w tym języku, np. Niemcy- Guten Tag (dzień dobry),wyjmujecie obrazki lub oglądacie w Internecie ciekawostki – niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven jest autorem melodii „Ody do radości”, a inny poeta Schiller-słów , Niemcy to nasi sąsiedzi itd. Żegnamy się słowem aufwiederseien (aufwiderzejen) albo (ciuss)- cześć.
Ten sam scenariusz podróży dotyczy innych państw, w których witamy się i żegnamy w ich językach (piszę fonemowo-czyli tak jak czytamy) i tak:
- Czechy lub Słowacja- dobre rano, naschledano!
- Włochy- bondżorno! , Ariwederci!
- Hiszpania- Buenos Dias!
- Francja- bonżur!
- Anglia – good morning!
4.Po zakończeniu podróży lub w wolnej chwili możecie pooglądać bajki i baśnie pochodzące z różnych krajów, a przy okazji dowiecie się, że to nie są polskie utwory.
5.Spróbujcie razem zaśpiewać fragment „Ody do radości”, a w wolnym czasie możecie wykonać flagę unii: na niebieskim kartonie naklejamy 12 żółtych gwiazd i przytwierdzamy do patyczka od szaszłyka.
6.W czasie weekendu możecie też upiec (lub zamówić) najpopularniejsze danie włoskie –pizzę.
7.Na koniec nauczcie się rymowanki:
W Europie mieszkam,
Tak jak ty kolego.
Lecz jestem Polakiem,
Dumny jestem z tego.
ŻYCZĘ CIEKAWYCH PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH I ZABAW W ODWIEDZANYCH KRAJACH! EDYTA CH.
Zabawy z realizacji ogólnopolskiego programu „ Uczymy Dzieci Programować”
Witajcie oto propozycje zabaw na kolejny tydzień z realizacji ogólnopolskiego programu „ Uczymy Dzieci Programować” Dla chętnych kolejne zabawy z Koduj z nami#3 na weekend z Panią Anią i Panem Rafałem:
https://www.youtube.com/watch?v=09PbxrwzTaE&t=4s
https://drive.google.com/file/d/1pYGD700CQEYmcnj-fchWjPD_rtg0unSu/view zadania offline
Dzieci wykonują karty pracy z zeszytu ćwiczeń ze strony 20 i 21.
Życzę miłej zabawy Pani Dorota.