Nasz temat na dziś to: ” Kochajmy Mamy Nie Tylko Od Święta”.
1.Zabawa ruchowa „ Pajacyki”. Układamy na dywanie 5 klocków w rzędzie, tak żeby było miejsce przed każdym klockiem na podskoki. Mogą też być zwinięte apaszki. Dziecko wykonuje podskoki przed każdym klockiem raz nogi złączone raz rozstawione ( jak pajacyk) pokonując przeszkody.
2.Zabawa ruchowa z liczeniem w podskokach:
https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg
3.Zabawa matematyczna. Potrzebne do tego będą ziarenka np. fasoli i 10 małych kartoników. Układamy 10 kartoników a na każdym kartoniku po 10 ziarenek fasoli, tak żeby było razem wszystkich ziarenek 100 dzieląc na dziesiątki. Razem z rodzicami dzieci przeliczają dziesiątkami do stu. Liczą ile potrzeba było kartoników, żeby na każdym zmieściło się 10 ziarenek fasoli. Druga wersja zabawy jest taka ,że przygotowujemy kartonik z cyfrą 100, oraz 7 pustych małych kartoników. Na każdym z nich piszemy następujące wyrazy: lik, noga, pa, krotka, łek, per, doła. Teraz umieszczamy kartonik z cyfrą 100 na górze a pod spodem układamy kartoniki z wyrazami. Prosimy dzieci, żeby rozwiązały rebus, tłumacząc , że liczbę sto zapisujemy za pomocą cyfry 1 i dwóch 0. Dzieci odczytują cyfrę sto wyrazem składając w całość, np. 100 i wyraz pod spodem „lik „ to stolik, 100- noga to stonoga, itd. Milej zabawy!!!!
4.„ Kochajmy Mamy nie tylko od Święta” opowiadanie Pani Miry Jaworczakowej „W święto i na co dzień”
Dziwny Dzień , niepodobny do innych!. Misiaczek ma dziś świeżo upraną kokardkę. Wygląda bardzo ładnie, ale Stokrotka jakoś mało się tym zajmuje. Wczoraj cały wieczór rysowała laurkę- ptaszki, kwiatki, a także napis : „ Mojej Kochanej Mamusi”.
Dziś rano Stokrotka dała laurkę mamie. Magdzia mówiła długi wierszyk, tatuś przyniósł pęk żółtych kwiatów. Imieniny mamy?- Jeszcze więcej- powiedziała stokrotka – Dzień Matki, święto wszystkich matek na świecie. Musi to być bardzo wielkie święto – myśli Misiaczek- skoro dzieją się takie sprawy, jak…”. Na przykład ta przy śniadaniu- nie było żadnych grymasów, ani jednego wykrzywienia, ani dziobania łyżką. A potem Misiaczek nie wierzył uszkom- po śniadaniu było dziękuję mamusiu. Bez przypomnienia. Stokrotka sama powiedziała i się uśmiechnęła. Obiad będzie na pewno jak zwykle- wyobrażał sobie misiaczek. Będą piski, „ jak ja nie lubię pierożków, Mamo ja już nie chcę”
Misiaczek się pomylił , podczas obiadu nie było zwyczajnie. O nielubieniu pierożków ani słowa!. Po obiedzie zaś „Dziękuję”. Mało tego Misiaczek usłyszał, jak Stokrotka mówiła „ Ja pomogę mamusiu. Wytrę talerze, dobrze?. Nie zbiję żadnego zobaczysz.
Oczywiście nie zbiła, choć Magdzia się śmiała, że niezgrabnie wyciera. Misiaczek dobrze wiedział, że Stokrotka miała ochotę pokazać Magdzie język, nie zrobila jednak tego..
No..No..No…- kręci łebkiem Misiaczek.
A wieczorem powiada:
Zdaje mi się, że mamie bardzo podobało się jej święto.
Stokrotka wzdycha”
Tak, ale to wcale niełatwo cały dzień wytrzymać w grzeczności…
Pewnie – mruczy Misiaczek. Jakby nie było mamusinego świeta to byś nie potrafiła…Wiesz , tak na co dzień… Nie będziesz się chyba starała… Nawet dla mamusi…
Stokrotka aż brwi zmarszczyła, tak bardzo pilnie nad czymś rozmyślała. Więc Misiaczek przerywa, bo nie chce jej przeszkadzać, nawet najcichszym mruczeniem.
Rozmowa na podstawie tekstu i doświadczeń dzieci. Przykładowe pytania:
Jak należy się zachować, aby mama nie gniewała się na nas?
Jakie zachowanie powoduje rozgniewanie mamy?
Czy potrafisz przeprosić mamę za złe zachowanie?
Opowiadanie uczy nas o tym, że trzeba starać się pomagać i być grzecznym w każdej sytuacji, nie tylko od święta. Trzeba swoim zachowaniem nagradzać mamę i tatę za to, że poświęcają dla Nas czas, opiekują się nami, starają się, żeby niczego Nam nie brakowało. Pamiętajcie o tym Kochane Dzieci.
5.Przygotowałam Dla Was dwie karty pracy, które zamieszczam w linku poniżej:
Miłej Zabawy!!!
https://drive.google.com/file/d/1wgLYnji-vG46TAwnmaejF7wVB-Sn-iqt/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1L4igzY3pBqLkiyzupfG7NipzEGsa-iI5/view?usp=sharing
E.Niewęgłowska
Zabawy z realizacji ogólnopolskiego programu „ Uczymy Dzieci Programować”
Witajcie oto propozycje zabaw na kolejny tydzień z realizacji ogólnopolskiego programu „ Uczymy Dzieci Programować” Dla chętnych kolejne zabawy z Koduj z nami#6 na weekend z Panią Anią i Panem Rafałem:
https://www.youtube.com/watch?v=yo1rc1LNZu0&t=2s
https://drive.google.com/file/d/1rwE8CVj6XMggY5w66cXC64RuLSFlCQeU/view zadania offline
Dzieci wykonują karty pracy z zeszytu ćwiczeń ze stron: 22 i 23.
Życzę miłej zabawy Pani Ola