Nasz temat na dziś to: "Polska- moja ojczyzna"
Witam Was!!! Dzisiaj utrwalimy wiadomości o naszej ojczyźnie i o zbliżających się świętach 1 i 2 maja. Zaczynamy!!!
„Zwiedzamy Polskę” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytmie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&t=25s „ Jestem Polakiem” na przerwę w piosence, R. podaje miejsce, w jakim znajduje się dziecko (np. w górach, nad morzem), a dziecko naśladuje czynności, jakie tam można wykonywać (np. jazda na nartach, pływanie).
Dla przypomnienia posłuchajcie czytanej przez rodziców legendy „Podanie o Lechu”
- (oprac. Edyta Wygonik)
Dawno temu, tak dawno, że nikt dokładnie już nie wie, kiedy to się zdarzyło, trzech braci – Lech, Czech i Rus – postanowiło, że każdy z nich założy sobie państwo. Pożegnali się więc serdecznie i rozeszli w trzy strony świata. Lech podążył na północ. Zarówno on, jak i jego bracia chcieli, aby miejsca, w których założą swe siedziby, były dobrze położone, miały żyzną ziemię, lasy
pełne zwierzyny, wody pełne ryb. Lech długo wędrował w poszukiwaniu takiego miejsca. Mijał dzikie puszcze, przedzierał się przez gąszcze, pokonywał strumienie, stawy i bagna. Był już dosyć zmęczony, kiedy nagle ujrzał to, czego szukał – miejsce, do którego dotarł, zachwyciło go od razu: wszystko było takie, jak sobie wymarzył. Była to równina nad rzeką Warta. Postanowił, że tu właśnie powstanie jego państwo. Kiedy zabrano się do budowy grodu, znaleziono gniazdo białych orłów. Lech uznał to za dobry znak i obrał sobie tego ptaka za godło wojenne, które później stało się też godłem państwa Lecha; gród, który wtedy powstał, nazwano Gnieznem.
alternatywą może być film:https://www.youtube.com/watch?v=1t3bnkmvvoM
Omówienie legendy. Proszę zwrócić uwagę na poprawną budowę zdań podczas wypowiedzi dziecka. Należy zwrócić uwagę na fakt , że pierwszą stolicą Polski było Gniezno.
Nasze symbole narodowehttps://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA
„Mapa Polski” – prezentacja mapy konturowej Polski ( możecie Państwo wykorzystać mapę z kart tropiciele cz.3 str. 31, jeśli dziecko nie ma zrobionej tej karty to proszę o jej zrobienie). Na mapie Polski proszę odszukać i zaznaczyć .Gniezna, rzeki Wisły i swojej miejscowości.
„Polska, moja ojczyzna” – praca plastyczna. Dzieci wykonują dowolną pracę, możecie Państwo modyfikować prace w zależności jakimi pomocami dysponujecie w domu. https://www.youtube.com/watch?v=sCEQ46zg_8A
Piękne prace Dinusia. które dzieci wykonały a Państwo przesłaliście opublikuję po zajęciu w poniedziałek. Dzisiaj życzę miłej zabawy. Gorąco pozdrawiamy Pani Dorota i Asia.