Nasz temat na dziś to: "Wielkanocne zwyczaje"
Szanowni Rodzice i Kochane Dzieci przed Nami kolejny tydzień . W tym tygodniu będzie bardzo świątecznie. Zbliżają się Święta Wielkanocne, dlatego wybrałam temat "Wielkanocne Zwyczaje".
Zapraszam do świątecznych zabaw ruchowych i piosenek.
1.Zabawa ruchowa przy piosence " Wieziemy tu Kogucika".
I zwrotka
Dziecko stoi z rodzicami w kręgu, do środka wchodzi dziecko- " kogucik". Rodzice w tym czasie przesuwają się w prawo drobnymi kroczkami. Na koniec każdej zwrotki kogucik pieje " Kukuryku!"
II zwrotka
Dziecko z rodzicami wykonuje teraz kroki w lewą stronę , następuje zmiana kogucika, zapraszamy teraz rodzica do środka
III zwrotka Dziecko z rodzicami, albo z rodzeństwem tworzy węża, którego prowadzi" kogucik". Na zakończenie kogucik pieje
https://www.youtube.com/watch?v=F7t-VJGk2WI
2." Wielkanocne Zajączki" - prezentacja i inscenizacja wiersza o tematyce wielkanocnej.
Siedzi zajączek na zielonej łące.( prawy kciuk przytrzymuje złożony palec serdeczny i mały, palce wskazujący i środkowy są wyprostowane i poruszają się jak uszy zająca)
Przychodzi jego sąsiad i noskiem swym wącha. ( powtarzają czynność lewa ręką)
Nastawiają uszu pełni animuszu. ( obracają dłonią, kierując " uszy" we wszystkie strony")
Chowają pisanki w trawie i sasanki.( składają " uszy" do siebie)
Niebieskie i czerwone.( machają prawą, potem lewa ręką)
Czy będą znalezione?( odchylają ręce w bok)
Dziecko z rodzicami albo z rodzeństwem dobierają się w pary. Słuchają tekstu i wykonują czynności zajączków zgodnie z tekstem.
3.Kochane Dzieci chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach związanych z symbolem zajączka wielkanocnego. Posłuchajcie.
W wielu kulturach począwszy od starożytności, zając był symbolem odradzającej sie przyrody i wiosny. W XVII wieku skojarzono go z innym symbolem- jajkiem wielkanocnym. Do Polski "przywędrował" prawdopodobnie z Niemiec na początku XX wieku . Współcześnie jest raczej świątecznym rekwizytem. W niektórych regionach Polski ( Śląsk, Pomorze), dorośli chowali w ogrodzie, domu koszyczki z kolorowymi jajkami i słodyczami. W niedzielę Wielkanocną dzieci wyruszały na poszukiwania darów, które jak wierzyły przynosiły im wielkanocne zajączki.
4.Zabawa matematyczna " Jakiego koloru klocków jest najwięcej"
Układamy klocki według kolorów czerwone, niebieskie , żółte, potem przeliczamy , których klocków jest najwięcej?, a których najmniej? . Utrwalcie sobie tą zabawę wykonując zadanie z( KP 4 str.3 zad 1 i zad 2).
5 . Praca plastyczna." Wielkanocny Zajączek". Potrzebne Nam będą plastikowe łyżeczki , farby, taśma dwustronna, bibuła albo kolorowy papier.
Dziecko maluje rolkę po papierze toaletowym wybranym kolorem farby. Pozostawia do wyschnięcia.
Na plastikowych łyżeczkach naklejają kwadracik taśmy dwustronnej , na taśmie naklejają kawałek wyciętej bibuły. To będą Nasze uszy. Na wyschniętej rolce naklejają oczy, nos ( z kuluk zrobionych z czarnej bibuły albo innego koloru), dorysowują wąsiki i zęby. Środek rolki wypełniamy zgniecionym kawałkiem gazety i wkładają łyżki tak, aby gazeta je unieruchomiła, a nad rolka wystawały " uszka z łyżek". Podaję przykładowy link. Natomiast dzieci mogą wykonać zajączka inaczej według własnego pomysłu, z tego co posiadają w domu.
https://2.bp.blogspot.com/-B7bmOntKq20/U5jBYhtmI6I/AAAAAAAADzo/PkaslinWc6s/s1600/nap2a.jpg
Miłej zabawy!!!!!!
Ewelina N.