Religia: "Nasz kościół"
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Moi drodzy dzisiejszą katechezę zaczniemy zabawą słowno-ruchową „Dzwon”:
Słowa Gesty
Tam, z kościelnej wieży uniesione w górę ręce
Dzwon głośno tak woła. naśladowanie głosu dzwonu (np. bim-bam)
Ten, kto w Boga wierzy ręce złożone do modlitwy
idzie do kościoła. marsz w miejscu
Ciągle się kołysze kołysanie złączonych nad głową rąk
Dzwon na tym kościele.
Każdy go już słyszy, ręce przy uszach
Śpieszy ludzi wiele. naśladowanie głosu dzwonu
Zabawa ta przypomina nam, że w każdą niedzielę idziemy do kościoła na spotkanie z Panem Jezusem w czasie Mszy świętej. Dlaczego w niedzielę? Bo … w niedzielę Pan Jezus zmartwychwstał. Zaśpiewajmy piosenkę „Oto jest dzień”, poprzez którą wyrażamy naszą radość z każdego spotkania się z Bogiem podczas Mszy świętej.
https://www.youtube.com/watch?v=Whv2VGzbb4M
Niedziela jest dniem świętym, w którym odwiedzamy Pana Jezusa w kościele. Dzisiaj poznamy kościół od środka. W każdym kościele jest ołtarz (stół). To przy nim ksiądz odprawia mszę świętą.
Innym bardzo charakterystycznym miejscem jest tabernakulum. Jest to mała zamykana na klucz szafka.W tabernakulum przechowywane są hostie, które po poświęceniu przez kapłana, stały się ciałem Chrystusa.
Następnym przedmiotem, który jest w kościele to konfesjonał. To bardzo charakterystyczny „mebel” w kościele, który bywa nazywany słuchalnicą. W nim ksiądz wysłuchuje grzechów ludzi, które Pan Bóg im przebacza.
Ambona, zwana kazalnicą, to miejsce służące kapłanom do czytania Pisma Świętego, czytania tekstów liturgicznych, głoszenia kazań.
Następny „mebel” to chrzcielnica. Jest to zbiornik wypełniony wodą święconą, najczęściej w kształcie kielicha, przeznaczony do sakramentu chrztu.
Wiemy, że kościół to dom Pana Boga, dlatego podczas Mszy świętej zachowujemy powagę i skupienie. Wspólnie modlimy się i śpiewamy, by w ten sposób okazać Bogu naszą miłość, szacunek i cześć. Powinniśmy postarać się tak zachować, aby nikt nie musiał nam zwracać uwagi w kościele. Na zakończenie dzisiejszej katechezy, pomoże nam w tym zabawa z poznaną wczoraj piosenką „Do kościoła!”. Trzeba nadstawić uszu i dobrze słuchać. Weźmy więc przykład z Piotrka i postarajmy się poprawić (nauka przez zabawę jest najlepsza!):
https://www.youtube.com/watch?v=xOXOIC5yGSs&feature=emb_title
Pozdrawiam.
M.Steglińska